wstecz

Aktualności

17.02.2021

Cztery

pory roku

Klimat umiarkowany zmienny, w jakim znajduje się nasz kraj i dostarcza nam jako biegaczom dużo atrakcji biegowych. Mamy podział na 4 pory roku: wiosnę, lato jesień zimę. Podczas pór roku nasz organizm różnie reaguje, ma inne potrzeby. Sami potrzebujemy odpowiednio dostosować się do panujących warunków atmosferycznych, by nasze treningi były dla nas najefektywniejsze, sprawiały przyjemność oraz nie powodowały urazów, uszkodzeń ciała. Warto być przygotowanym do każdej pory roku i wykorzystywać ją maksymalnie dla zdrowia i utrzymywania kondycji. 

 

WIOSNA

Jest bardzo oczekiwaną porą roku po zimie. Robi się coraz jaśniej wieczorami i można spokojnie biegać przynajmniej do 19:00 w świetle naturalnym. Temperatury powoli rosną, oscylują w okolicach 5-15 stopni. Można już zdjąć cieplejsze ubrania: rękawiczki, czapki i okrycia wierzchnie.

Biegowy strój biegacza najczęściej składa się z długich spodni, bluzki z krótkim rękawem, bluzy, opaski. Czasami podczas deszczów kurtki przeciwdeszczowej. Zmarzluchy przy niższych temperaturach czy silniejszym wietrze zakładają opaski i rękawiczki.

Wiosną najczęściej pojawiają się zawody biegowe na większą liczbę uczestników, podczas których możemy sprawdzić efektywność zimowych treningów. Pojawiają się półmaratony czy maratony — biegi wymagające optymalnych warunków pogodowych. 

 

LATO

Chyba jednych z najbardziej ulubionych pór roku biegaczy. W zależności od miesiąca temperatura może przekraczać nawet 30 stopni. Biegacze najczęściej ubierają totalne minimum: spodenki/ spódniczki biegowe, koszulki na ramiączkach, czapki z daszkiem, czasami podczas deszczu kurtki przeciwdeszczowe, choć na zawodach nie biega się w kurtkach przeciwdeczowych by zminimalizować ciężar podczas biegania. 

Bardzo ważne jest aby dbać o nawodnienie organizmu i pilnowaniu mikro-makro elementów w codziennej diecie. Latem jest zmniejszona liczba biegów, choć miłośników biegania w wysokich temperaturach nie brakuje. 

Treningi jest najlepiej realizować w godzinach porannych oraz popołudniowych. Osoby wrażliwe na upały powinny nawet biegać w okolicach godziny 19:00 z małym zapasem wody. 

 

JESIEŃ

Jest jedną z najbardziej ulubionych pór roku większości osób. Poranki zaczynają być chłodne, temperatura spada. Najczęściej utrzymuje się między 15 a 5 stopni. Biegacze sięgają już po cieplejsze ubrania: bluzy, kurtki, cieńsze rękawiczki czy opaski.

Spadające liście oraz padający deszcz stanowią niebezpieczne połączenie na drodze biegającego. Można łatwo się poślizgnąć a w konsekwencji złapać kontuzję. Dlatego już od jesieni warto dokładniej wytyczać trasy biegowe, by zminimalizować bieganie po śliskich powierzchniach.

Jesienią powracają wymagające zawody w postaci półmaratonów czy maratonów.

Pod koniec jesieni biegacze najczęściej planują roztrenowanie — czyli czas, w którym odpoczywają od biegania, planują nowy rok biegowy, wytyczają cele. 


ZIMA

Temperatury spadają poniżej zera i tutaj odpowiedni ubiór stanowi kluczową rolę. Ważne jest takie ubranie się, by nie zmarznąć oraz nie przegrzać się i nie pogubić ubrań podczas biegu. Zimą podczas rozgrzewek powinno nam być lekko zimno, po to by podczas treningu właściwego zbędne ubranie nie krępowało nam ruchów i nie przegrzewało nas. Należy pamiętać o choćby opasce na uszy i rękawiczkach, by chronić te części ciała przez zbytnim wychłodzeniem.

Zimą, podobnie jak jesienią łatwo można poślizgnąć się, należy pamiętać o temperaturach spadających poniżej zera, gdy pojawia się mróz, kałuże zamarzają, spadający śnieg (którego z roku na rok jest już coraz mniej) zasłania je, stanowiąc niewidzialne zagrożenie. 

Zimowe zawody to najczęściej biegi na 5 oraz 10 km.     


Obojętnie na porę roku biegacz powinien być nawodniony, posiadać zbilansowaną dietę, wysypiać się. W zależności od warunków pogodowych zawsze należy uważać na siebie podczas treningów, by cieszyć się zdrowiem i kolejnymi życiówkami.


--

Aleksandra Olszewska

Skomentuj artykuł

Treść komentarza

Przepisz kod z obrazka: